Sypialnia w kawalerce – jak zaaranżować?

Sypialnia w kawalerce - jak zaaranżować? Sypialnia w kawalerce? Konieczność wydzielenia sypialni w salonie to ogromne wyzwanie, przed którym stają najczęściej właściciele niewielkich kawalerek. Połączenie funkcji obu pomieszczeń w jednym wnętrzu o ograniczonym metrażu wymaga pewnej gimnastyki – nie jest jednak niemożliwe. Oto nasze pomysły na aranżację kącika wypoczynkowego w salonie kawalerki. I to z łóżkiem z prawdziwego zdarzenia!

Przestrzeń wypoczynkowa i sypialnia w kawalerce 

Jednopokojowe mieszkania stawiają ich właścicieli przed wieloma trudnymi decyzjami. Jedną kluczowych jest sposób wyznaczenia różnych funkcji, jakie musi spełniać ich kawalerka. Z jednej strony ma sprzyjać wypoczynkowi w salonie, w którym często będą spotykać się z rodziną i przyjaciółmi. Z drugiej, ma zapewniać im komfortowy sen, w ciszy i spokoju. Wiele osób, nie widząc innej opcji, decyduje się na zakup rozkładanej sofy – w dzień pełniącej rolę kanapy, w nocy zaś łóżka. Takie rozwiązanie, choć na pewno najprostsze, nie należy do najwygodniejszych. Konieczność ciągłego rozkładania kanapy i brak intymności mogą stać się z czasem uciążliwe. Na szczęście, posiadacze niewielkich kawalerek nie są bez wyjścia. Nawet w małej kawalerce da się wydzielić funkcjonalną, oddzieloną od salonu sypialnię. Poznaj wszystkie możliwości sprytnej aranżacji!

Aneks sypialny na kilka sposobów

W mieszkaniach, w których nie ma możliwości wydzielenia osobnego pomieszczenia, przyda się doza kreatywności. Do stworzenia prostego aneksu sypialnego można użyć choćby regału czy dużej szafy, przystawionej prostopadle do ściany, za którą wstawimy łóżko. Rozwiązanie, choć szybkie do zrealizowania, nie sprawdzi się jednak, jeśli zależy nam na całkowitym odcięciu się od dźwięków z zewnątrz. Dobrą alternatywą może być też aneks sypialny wydzielony za pomocą wąskiej ścianki z płyty gipsowo-kartonowe. Warto pamiętać, że taka sypialnia będzie stale wystawiona na widok odwiedzających nas gości i podobnie ja ścianki czy regały  – wystawiona na hałasy z salonu.  W stworzeniu intymnego aneksu sypialnego pomóc może za to zabudowa z przesuwnymi drzwiami. Choć wymaga większych nakładów finansowych, skutecznie odgrodzi przestrzeń i ograniczy widoczność sypialni z zewnątrz.

Łóżko do aneksu sypialnego

Bez względu na wybrane rozwiązanie, podczas aranżowania aneksu sypialnianego warto pomyśleć o komfortowym łóżku. Idealnym wyborem będzie prosty mebel o drewnianej konstrukcji, który nie przytłoczy niewielkiej i tak przestrzeni. Dobrze, oprócz wygody podczas snu, pełnił również inną funkcję. Tu z pomocą przychodzą łózka z modnymi, tapicerowanymi zagłówkami, zapewniającymi odpowiednie podparcie w pozycji siedzącej. Docenia to zwłaszcza miłośnicy wieczorów z książką w dłoni. Lekkie łóżko z niezasłoniętym dołem to także doskonałe miejsce do przechowywania pościeli, sprzętu sportowego czy zimowych ubrań.