Jak poprawnie dobrać materac do łóżka?

Przeciętny człowiek śpi około 8 godzin dziennie, co oznacza, że w łóżku spędzamy nawet 1/3 naszego życia. Sen odgrywa kluczową rolę w regeneracji organizmu – po ciężkim dniu pozwala na rozluźnienie mięśni i uspokojenie nerwów. I choćby dlatego, na naszą szczególną uwagę zasługuje komfort, który zapewnić może tylko dobrze dobrany materac. Czym kierować się przy jego wyborze? Podpowiadamy!

Dobry materac – dlaczego jest taki ważny?

Wiesz już, że dobry materac może zapewnić Ci maksymalną wygodę snu. Ale to nie jedyny powód, dla którego jego zakup warto przemyśleć naprawdę dokładnie, kierując się nie tylko walorami estetycznymi. Zbyt twardy materac będzie uciskał naczynia krwionośne i powodować drętwienie mięśni, zbyt miękki z kolei może prowadzić do nienaturalnego wygięcia kręgosłupa i problemów z oddychaniem. Jak przekonują lekarze fizjoterapeuci, źle dopasowany materac może skutkować problemami ze spaniem i wstawaniem, schorzeniami kręgosłupa i w efekcie gorszym samopoczuciem. A przecież chodzi o to, by po przebudzeniu mieć jeszcze więcej sił do życia!

Czym kierować się przy wyborze materaca?

Wszyscy jesteśmy inni, a co za tym idzie – mamy inne potrzeby. W związku z tym trudno wskazać jeden materac o uniwersalnym zastosowaniu, który sprawdzi się w każdym przypadku. Przede wszystkim, przy zakupie materaca do sypialni powinniśmy kierować się naszymi indywidualnymi uwarunkowaniami. Podstawowym z nich jest waga. Osobom cięższym zaleca się zakup materaca twardszego, który chroni przed zapadaniem się w trakcie snu. Nie bez znaczenia jest też sposób, w jaki śpimy. W przypadku osób, które śpią na plecach, lepiej sprawdzi się materac ze wsparciem dla karku i dolnej części kręgosłupa. U osób śpiących na boku, świetnym wyborem będzie miękki materac, który dostosowuje swój kształt w okolicy ramion i bioder, zapewniając jednocześnie wsparcie pozostałym częściom ciała. A co z osobami śpiącymi na brzuchu? Te powinny zainteresować się materacami twardszymi w okolicy karku i u podstawy kręgosłupa. Warto przyjrzeć się też materacom dla dzieci – dla nich polecane są te miękkie, wykonane z naturalnych materiałów, które nie powodują alergii.

O co chodzi ze strefami twardości materaca?

Przy zakupie materaca warto również zwrócić na liczbę tak zwanych stref twardości. Najlepsze materace na rynku mają ich aż siedem. W praktyce oznacza to, że na całej długości materaca wyznaczone zostały specjalne strefy, dające odpowiednie podparcie poszczególnym częściom ciała – głowie, szyi, biodrom, lędźwiom, udom, łydkom i stopom. Nie zapominajmy jednak, by decydując się na tego typu rozwiązanie, porównać rozmieszczenie stref z potrzebami wynikającymi z naszego sposobu snu. Tylko w ten sposób odczujemy maksymalny komfort używania materaca.

Materaca piankowe – dobry wybór!

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów materaców – sprężynowych, kieszeniowych, lateksowych, termoelastycznych i piankowych. Naszym klientom polecamy w szczególności te ostatnie. Łączą one bowiem wszystkie cechy dobrego materaca – są wygodne, stosunkowo niedrogie i mogą być z powodzeniem stosowane również przez osoby z problemami kręgosłupa. Współczesne materace z pianki reagują na ciężar ciała oraz temperaturę co sprawia, że idealnie dostosowują się do krzywizny kręgosłupa i zapewniają optymalne podparcie ciała. Atutem jest też doskonała trwałość i właściwości wentylacyjne materaców piankowych, które można znaleźć w naszym sklepie internetowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *