Kolory w sypialni – jak wpływają na nastrój?

Aranżacja sypialni to nie tylko zakup wygodnego łóżka, pojemnych szaf czy praktycznych dodatków. Kluczową rolę w stworzeniu przytulnej oazy spokoju, odgrywają przede wszystkim kolory. Przy wyborze odpowiednich barw, warto kierować się ich oddziaływaniem na nasz nastrój. Inspiracji szukajmy też w panujących aktualnie trendach!

Kolory sprzyjające wyciszeniu

W zbudowaniu odpowiedniej atmosfery w danym wnętrzu, niezwykle pomocna jest kolorystyka – przede wszystkim ścian. Nie inaczej jest w przypadku sypialni. Umiejętnie dopasowane barwy sprawią, że pomieszczenie będzie sprzyjać komfortowemu wypoczynkowi po ciężkim dniu pracy, przynosząc spokój i dając uczucie relaksu. Jakie kolory powinny zatem znaleźć się na ścianach sypialni? Zgodnie z psychologią kolorów, dobrze sprawdzą się barwy o działaniu uspokajającym – jasne i neutralne, w tym różne odcienie bieli, beżu, szarości czy pastelowych błękitów, fioletów i zieleni. Co ciekawe, udowodniono, że zimne odcienie w sypialni wzmagają naturalną senność – możemy to wykorzystać, mając problemy z zasypianiem. Stonowaną kolorystykę sypialni idealnie przełamią z kolei barwne dodatki w postaci zasłon, poduszek czy łóżka z oryginalnym obiciem, które w Berke.HOME dopasujesz dowolnie, zgodnie z własnymi potrzebami.

Barwy, których warto unikać

W trosce o dobrą jakość naszego snu, unikajmy stosowania pewnych kolorów ścian w sypialni. Zaliczyć do nich możemy zwłaszcza żółcie, czerwienie i pomarańcze, jak również intensywne odcienie różu czy zieleni. Uważajmy również z mocnymi zestawieniami kontrastujących ze sobą barw, takich jak żółty i błękitny. Zbyt intensywne, agresywne wręcz kolory, zamiast wyciszyć nas przed snem, będą pobudzać organizm do działania. Lepiej więc wykorzystać je w innych pomieszczeniach domu czy mieszkania. Nie inaczej jest z odcieniami różu, który choć w niewielkich ilościach łagodzi stres, w nadmiarze jednak obniża nastrój i zmniejsza poczucie pewności siebie.

Trendy w kolorystyce sypialni

Trendy wnętrzarskie nie omijają również kolorystyki ścian. Aktualnie za najmodniejsze uznaje się wszelkiego rodzaju fiolety, wprowadzające do sypialni powiew tajemniczości i luksusu. Co ważne, fiolet równie dobrze sprawdzi się we wnętrzach klasycznych, co i nowoczesnych. Uznaniem projektantów cieszą się też pastelowe błękity, idealnie podkreślające przestronność i doświetlenie pomieszczenia. Zestawione z bielą lub beżem, nadadzą sypialni ciepłego i przytulnego wyrazu. W stworzeniu wyjątkowo subtelnego i intymnego klimatu, pomogą również modne już od dłuższego czasu szarości – od jasnych po ciemniejsze.