Materac – dla kogo twardy, dla kogo miękki?

Jak dobrać odpowiedni materac do swoich potrzeb? Podpowiadamy!Dobór właściwego materaca stanowi nie lada wyzwanie. Mimo obiegowej opinii, twarde podłoże nie jest rozwiązaniem uniwersalnym. Owszem, niekiedy uśmierza ono dolegliwości pleców, jednak nie jest to regułą dla każdej z osób. Czym zatem kierować się przy wyborze materaca? Kiedy zdecydować się na zakup twardego, a kiedy miękkiego materaca? Podpowiadamy!

Właściwie dobrany materac

Nawet najciekawsze łózko nie zda się na nic, jeśli nie dopasujemy do niego właściwego materaca. Zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy będzie szkodliwy dla naszego kręgosłupa. Spanie na miękkim materacu sprawia, że kręgosłup nienaturalnie wygina się, a przestrzenie między dyskami są jednostronnie ściśnięte, uniemożliwiając niezbędną regenerację narażonych na obciążenia pleców. Z kolei zbyt twardy materac podpierał będzie nasze ciału tylko w kilku miejscach, powodując ucisk naczyń i utrudniając przepływ krwi. W efekcie, możemy to prowadzić do bolesnego drętwienia palców u nóg. Twarde materace nie są z tego powodu zalecane osobom starszym oraz mającym problemy z krążeniem. U dzieci w okresie rozwoju, materac taki może z czasem powodować trwałe skrzywienie kręgosłupa. Z kolei w przypadku osób cierpiących na umiarkowane dolegliwości ze strony pleców i bioder, świetnym wyborem będą materace z pamięcią kształtu, pobudzające krążenie krwi i łagodzące ból. Materac o właściwie dobranej twardości powinien w największym stopniu odciążać kręgosłup, zapewniając mu jednocześnie możliwość przybrania naturalnego, lekkiego wygięcia w kształcie litery „S”. Dzięki temu przestrzenie między dyskami napełniają się ponownie płynem i regenerują w trakcie snu.

Indywidualnie dopasowany materac

Właściwa twardość materaca to kwestia indywidualna, na która składa się wiele aspektów, które należy rozważyć przed jego zakupem. Kluczowymi elementami są oczywiście waga i wzrost użytkownika. W przypadku osób do 80 kilogramów najlepszym wyborem będą materace miękkie (symbol H2), dla osób w przedziale wagowym od 80 do 100 kilogramów materace średnio twarde (H3), zaś dla osób powyżej 100 kilogramów materace twarde (H4). Warto mieć jednak na uwadze, że w zależności od wzrostu, ciężar ciała rozkłada się nieco inaczej, przez co może okazać się, że osoba, która powinna spać na materacu twardym, lepiej wysypiać się będzie na materacu o średniej twardości. Przy zakupie materaca pamiętajmy też o tak zwanej liczbie stref twardości. Najlepsze materace posiadają zwykle 7 stref, wydzielonych na całej długości materaca, dających odpowiednie podparcie głowie, barkom, lędźwiom, biodrom, udom, łydkom i stopom.

Szukasz idealnego materaca do swojej sypialni? Sprawdź ofertę Berke.HOME, w której przedstawiamy wysokiej jakości materace dopasowane do proponowanych przez nas!