Nieustawna sypialnia – jak urządzić?

Nieustawna sypialnia - jak urządzić? Nasze porady.Zbyt wąska i zbyt długa, a przez to kłopotliwa. Nieustawna sypialnia, bo o niej właśnie mowa, spędza sen z powiek właścicielom niewielkich mieszkań, zwłaszcza w blokach z wielkiej płyty. Choć trudna do urządzenia, z odrobiną sprytu może stać się przytulnym i funkcjonalnym kącikiem wypoczynkowym. Podpowiadamy, jak umiejętnie podejść do aranżacji nieustawnej sypialni!

Sypialnia typu „wagon” – poznaj triki projektantów

Wąskie pomieszczenia w mieszkaniach, często zamiast komfortową sypialnią, stają się biurem, garderobą czy schowkiem na różnego rodzaju sprzęty domowe. Wiele osób obawia się zagospodarowania nieustawnej przestrzeni – tymczasem wąski pokój o podłużnym kształcie, czyli tak zwany „wagon”, może być wyjątkowo przytulnym pokojem nocnym. Wystarczy zastosować kilka prostych trików, by z pozoru niepraktyczne wnętrze, stało się wymarzonym miejscem relaksu i odpoczynku. Oto one!

Nieustawna sypialnia – na co uważać podczas aranżacji?

Standardowa sypialnia typu „wagon” to pomieszczenie o wymiarach 2×4,5 metra. Ponad dwa razy większa długość niż szerokość sprawia, że kompletne umeblowanie wnętrza wymaga nie lada gimnastyki. Jednak nawet i w tym przypadku możliwe jest stworzenie funkcjonalnej sypialni – nie tylko z samym łóżkiem, ale też szafkami nocnymi i szafą. Warto przy tym trzymać się jednej, kluczowe zasady – przestrzeń nie może być zagracona. Źle umiejscowione łóżko, szafa i komoda przyciemnią pokój oraz zawężą i tak niewielkie już przejście.

Sposoby na wyrównanie proporcji sypialni

Aby wąska i długa sypialnia stała się ulubionym miejscem wypoczynku, warto sięgnąć po kilka sprawdzonych sposobów na optyczne wyrównanie proporcji. Problematyczny „wagon” stanie się bardziej przestronny, jeśli przy jego urządzeniu wykorzystane zostaną jasne kolory – biele, beże i szarości. Pożądany efekt uzyskasz malując wąskie ściany na ciemniejszy kolor, a szersze – na jasny. Pamiętaj też, że poziome pasy wydłużą optycznie ścianę.  Zaburzone wymiary sypialni pozwoli okiełznać też duże, zawieszone na długiej ścianie lustro, które poszerzy wąskie pomieszczenie. Jeśli zależy Ci na szafie w sypialni, ustaw ją wzdłuż wąskiej ściany, dzięki czemu pomieszczenie zachowa prawidłowe proporcje.

Łóżko w nieustawnej sypialni 

Jak w każdej sypialni, także w tej nieustawnej, pierwsze skrzypce odgrywa umiejętnie dopasowane łóżku. W długich pokojach najlepszym wyborem będzie ustawienie mebla wzdłuż pomieszczenia, pod oknem. Dzięki temu zyskasz dogodny dostęp do łóżka z obu jego stron. W pozostałej części pomieszczenia zmieści się z kolei niewielka szafa lub komoda. Jeśli nieustawny pokój jest wąski i nieco krótszy, lepiej sprawdzi się łóżko wstawione w poprzek. Choć pełen dostęp do niego będzie nieco utrudniony, to zyskasz miejsce na praktyczne szafki nocne ustawione po boku. W obu przypadkach warto postawić na maksymalną funkcjonalność mebli. Decydując się na wybór łóżka zwróć uwagę na modele z zagłówkiem, takie jak dostępne w naszej ofercie Slimwood czy Moresoft, a także nowość – łóżka tapicerowane ANGELSOFT.

Szafa w sypialni typu „wagon”

W sypialni, poza wygodnym łóżkiem, powinna znaleźć się także mała komoda lub większa szafa na ubrania. Idealnym rozwiązaniem jest ustawienie jej na tej samej ścianie co drzwi, pod warunkiem, że znajdują się one na jej boku. Jeżeli potrzebujesz większej szafy lub drzwi znajdują się na środku ściany, wstaw szafę lub komodę wzdłuż jednej z dłuższych ścian. Dobrze, aby wybrana przez Ciebie szafa była wyposażona w lustro, które powiększy optycznie przestrzeń i poszerzy wąskie przejście.