Styl rustykalny w sypialni – jak go wprowadzić?

Styl rustykalny w sypialni i jak go wprowadzić by Berke.SLEEPRenesans stylu rustykalnego we wnętrzach trwa w najlepsze. Charakterystyczna dla niego swojskość i przytulność sprawia, że idealnie sprawdza się  w aranżacji sypialni. Także tych w nowoczesnych przecież domach i mieszkaniach – a to dzięki temu, że zrywa z klimatem wiejskich chat, nabierając eleganckiego wyrazu. A co w końcu najważniejsze, urządzone w klimatycznym duchu pomieszczenie, sprzyja spokojnemu wypoczynkowi. Oto kilka naszych wskazówek, jak uzyskać styl rustykalny podczas urządzania sypialni!

Ciepłe kolory

Rustykalna sypialnia nie może obejść się bez charakterystycznych dla niej kolorów. Wśród nich dominują przede wszystkim jasne i ciepłe odcienie – żółcie, beże, szarości i brązy, ale też  pastelowe wersje różu, żółci czy błękitu. Wszystkie one, zastosowane zarówno na ścianach, jak i w dodatkach, nadadzą wnętrzu ciepłego, swojskiego wyrazu. Stworzą przy tym spójną i harmonijną całość, w której z przyjemnością oddasz się relaksowi po całym dniu. W stylizowanym wnętrzu nie sprawdzą się zupełnie chłodne tonacje kolorystyczne i intensywne, dodające energii barwy. W przeciwieństwie do ciepłych nut, będą one rozpraszać Twoją uwagę od tego co w sypialni najważniejsze – niezakłóconego niczym wypoczynku.

Styl rustykalny – naturalne materiały

Styl rustykalny, przywodzący na myśl wiejskie krajobrazy, to namiastka natury w domowym zaciszu. Najlepiej wyrażą ją umiejętnie dobrane materiały. Aranżując zatem swojską sypialnię w tym stylu, zadbaj o sporą ilość naturalnego drewna. Drewniana podłoga, z widocznym rysunkiem słojów i sęków, nada pomieszczeniu klasyczny, a jednocześnie ponadczasowy charakter. Zwieńczeniem aranżacji będzie proste, choć efektowne drewniane łóżko. W trosce o wygodę, postaw na model z zagłówkiem, który docenisz podczas wieczornej lektury ulubionej książki. Oprócz drewnianego posłania, w sypialni rustykalnej postaw również na wiklinowe lub rattanowe meble i tkaniny – tu zdaj się na miłą w dotyku fakturę bawełny, wełny czy lnu.

Klimatyczne akcenty

Jak w każdym stylu, także w rustykalnym, typowe dla niego są pewne dodatki dekoracyjne. W zbudowaniu swojskiej atmosfery w sypialni pomocne będą zwłaszcza ozdoby wykonane z gliny czy metalu, detale z kutego żelaza, a także wyroby z drewna. Całość doskonale uzupełnią przedmioty z duszą, takie jak stojąca na komodzie lampa naftowa czy wyeksponowana maszyna do szycia. Dobrym wyborem będą też tekstylia z folkowymi wzorami, na przykład w postaci ciepłego pledu rozłożonego na drewnianym łóżku.