Welur w sypialni

Miękki w dotyku, zdający się otulać wnętrza i zapraszający do błogiego odpoczynku. Welur, bo o nim mowa, to jeden z kluczowych trendów wnętrzarskich w tym sezonie. Chciałoby się powiedzieć, że wraca na salony, choć tak naprawdę nie tylko tam. Równie świetnie sprawdzi się również w sypialni. Jak wykorzystać go w aranżacji klimatycznego wnętrza? Podpowiadamy!

Krótka historia szlachetnego weluru 

Welur, podobnie jak aksamit i welwet, należy do grupy materiałów nazywanych pluszami. Gęsty splot i krótkie włosie – to dzięki nim welur jest tak doskonale miękki i puszysty. Do Europy przybył prosto z Indii już w XII wieku, ale nim dotarł do Polski, minęło dobre kilkaset lat. Wtedy też na dobre rozgościł się w kręgach szlacheckich, gdzie wykorzystywano go do zdobienia wytwornych sukni i szat liturgicznych. Dziś welur jest tkaniną znacznie powszechniej dostępną, także dla miłośników modnych wnętrz.

Welur i jego zastosowanie w sypialni

Welur to materiał jedyny w swoim rodzaju. Uchodzący za luksusowy i elegancki, pozwala z łatwością stworzyć przytulne i sprzyjające relaksowi przestrzenie. Czy można chcieć więcej? Wystarczy jeden, mocny akcent w postaci mebla obitego welurem lub nawet drobny wykończony nim element dekoracyjny, by aranżowana przestrzeń zyskała niebanalnego wyrazu. Zobacz, jak stworzyć modną sypialnię z pomocą weluru!

Łóżko welurowe

Welur doskonale sprawdza się zwłaszcza jako materiał obiciowy. W oryginalne meble zamienia  fotele, kanapy, podnóżki, a w sypialni – łóżka. Dzięki miękkiej i przyjemnej w dotyku fakturze, szczególnie dobrze współgra z meblami wypoczynkowymi. Zwłaszcza, gdy zdecydujesz się na łóżko z tapicerowanym zagłówkiem w intensywnym odcieniu czerwieni, niebieskiego lub zieleni.

Welur na ścianie

Potencjał weluru to nie tylko wykończenie mebli, ale i ozdoba ścian. Szalenie modne są obecnie puszyste panele 3D. Tworzące mozaiki kwadraty, romby czy heksagony welurowe z ozdobnymi guzikami to jeden z najciekawszych sposobów na dekorację ściany w sypialni. Materiałowe moduły świetnie sprawdzą się umieszczone zarówno na frontowej ścianie, jak i we wnękach.

Dodatki z weluru

Szlachetny charakter weluru wykorzystać warto również podczas kompletowania dodatków do sypialni. Welurowe poduszki, pledy czy zasłony wprowadzą do wnętrza ciepły i jednocześnie wytworny klimat. Będą najlepszym uzupełnieniem sypialni utrzymanej w szalenie popularnych stylach – glamour, vintage, eklektycznym i industrialnym.